جستجو

برآنیم با اندیشه ای نو متفاوت باشیم


در زندگی های امروزی کار بیشتر در محیط های بسته در مدت شب و روز ادامه دارد. بنابراین استفاده از نور مصنوعی بتدریج توسعه یافته است. کمبود روشنایی در محیط کار علاوه بر ایجاد خستگی اعصاب، آسیب های دیگری به سلامت کارمندان وارد می کند.

مهم ترین حس انسان، بینایی است و چشم انسان همانقدر که عضو خارق‌العاده و شگفت‌انگیز است، به همان اندازه نیز ظریف و آسیب‌پذیر می باشد. بنابراین در هنگام کار یا هر جای دیگری باید از آن محافظت نمود. روشنایی رضایت بخش به راحتی و آسایش انسان کمک می کند و بازده کار را بالا می برد و با کاهش حوادث ناشی از نور غیر کافی، به ایمنی کمک بسیار می کند.

ناراحتی‌های چشمی اکثراً‌ در ساعات کار اتفاق افتاده و ناشی از علل گوناگون می‌باشد. این صدمات ممکن است ناشی از ازدیاد نور، کمبود نور، پرتاب ذرات، تاثیر مواد سمی، اشعه ایکس یا ... باشد.


روشنایی رضایت بخش به گونه ای است که :


نور کافی باشد.

نور از نظر توزیع فرکانس مطلوب باشد.

درخشندگی سطوح سبب خیرگی  نشود.

سایه های مزاحم موجود نباشد.

تامین نور کافی و مناسب در محل کار موجب می‌شود که:

سلامت چشم و قدرت بینایی کارگر محفوظ مانده و خستگی اعصاب کمتر شود.

کار، بهتر،‌ راحت تر و دقیق‌تر انجام شود.

از میزان حوادث حین کار کاسته گردد.


منابع نور در محیط کار :


برای روشنایی کارگاهها از دو منبع نور طبیعی و نور مصنوعی می‌توان استفاده نمود.

در حالت کلی به دلایل زیر استفاده از روشنایی مصنوعی بر طبیعی برتری دارد:

-میزان نور طبیعی دایم در حال تغییر است.

-استفاده درست از نور طبیعی بستگی به طرز و محل نصب پنجره دارد.

-شدت و ضعف نور طبیعی قابل کنترل نیست.


روشنایی طبیعی:


نور خورشید سالم‌ترین وسیله روشنایی و یکی از منابع مهم تامین انرژی نورانی می‌باشد.

در طرح روشنایی طبیعی برای محیط کار این نکات باید مورد توجه قرار گیرد:

- در سطوح مساوی، پنجره های بلند از پنجره های عریض بهتر است.

- فاصله بین میز کار و پنجره نباید از فاصله دو برابر ارتفاع پنجره ها تجاوز کند.

- در صورتی که کارگاه یا محل کار بزرگ باشد و پنجره‌های آن برای رساندن نور به همه قسمتها کافی نباشد باید در قسمتهایی از سقف از پوشش شیشه‌ای استفاده شود.

- برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید در تابستان بهتر است بالای پنجره‌ها سایبان داشته باشد.

- برای استفاده بیشتر از نور آفتاب باید سقف کارگاه و دیگر سطوح منعکس کننده نور به رنگ روشن بوده تا نور را بهتر منعکس کند.


روشنایی مصنوعی:


در طرح روشنایی مصنوعی برای محیط کار این نکات باید مورد توجه قرار گیرد:

- نور حاصله از منابع روشنایی باید تا حدامکان به روشنایی روز نزدیک باشد.

- سقف و قسمت بالایی دیوارها معمولاً به منظور افزایش راندمان روشنایی وارده از پنجره ها به رنگ روشن و قسمت پایین دیوارها برای ایجاد شرایط آسایش به رنگ تیره رنگ آمیزی میشوند.

- مقدار نور حاصله از منابع روشنایی باید ثابت و به اندازه کافی بوده و بر کلیه سطوح محیط کار به طور یکنواخت توزیع شود تا از بوجود آمدن سایه و زوایای تاریک جلوگیری شود.

- تمیز و پاک نمودن نورگیرها به طور مرتب


انتخاب نور مناسب در محیط کار نکته ی بسیار مهمی است زیرا امروزه بیشتر افراد ساعات زیادی را بصورت مداوم در یک محیط هستند بنابراین باید از هر لحاظ محیط کارشان استانداردهای لازم را داشته باشد تا دچار ناراحتی های جسمی نشوند و سلامتشان به خطر نیفتد.

علاوه بر نور محیط ، باید در انتخاب دکوراسیون اداری نیز دقت لازم صورت بگیرد تا کارمندان به سبب کار در یک محیط بطور روزانه و در ساعات طولانی دچار انواع ناراحتی های جسمی نشوند.صندلی و میز یکی از با اهمیت ترین اجزای دکوراسیون می باشند که باید طبق اصول مشخصی تولید شوند که به آن اصول ارگونومی می گویند.

سازینه چوب مفتخر است که سازنده ی انواع میز و صندلی ارگونومیک می باشد و تمامی اصول را بطور کامل در محصولات خود رعایت کرده تا محصولی با کیفیت را در اختیار مشتریان قرار دهد.

 قبل از سفارش حتما از مشاوره کارشناس فروش استفاده کنید و نیازهای خود را قبل از طراحی در اختیارش بگذارید تا بهترین محصول با بالاترین کیفیت و مطابق با نیازهای خود را به بهترین شکل تحویل بگیرید.درباره این مطلب نظری دارید ؟