جستجو

برآنیم با اندیشه ای نو متفاوت باشیم


اصول ارگونومی


عـدم توجـه به اصـول ارگونومی و رعایـت نکـردن آنها در محـیط کار ، هزینه هـای بسیار زیادی را هم برای کـارفرما و هم برای کارکنان بدنبال خواهد داشت و موجب کاهش کارآیی و کیفیت کار می گردد. از طرفی با توجه به اینکه طی سالیان گذشته و تحقیقات انجام شده، نقش حیاتی ارگونومی در کاهش ناراحتی های عضلانی - اسکلتی، افزایش بهره وری ، بهبود کیفیت زندگی ، ایمنی و کارآیی کلی سازمان مشخص تر شده و متخصصین ارگونومی نیز با بهینه کردن تناسب بین انسان - ماشین و محیط، کارآیی سیستم ها را بهبود بخشیده اند.آیا رعایت اصول ارگونومی امری ضروری است؟


پیشرفت تکـنولوژی و اتوماتیک شـدن ابزار و وسایل با پیشرفت در زمینه ارگـونومـی ‌همـراه نبوده است. بیماری‌های مـهمـی ‌که در زمینه ارگونومـی‌ مـطرح است، ناتـوانایی‌های جـراحتی شـدید اسـت که شامـل صدمـات اسکـلتی ـ ماهیـچه‌ای و سیستم عصـبی مـی‌باشـند و از در معرض قرار گرفتن ضرباتی مثل حرکات مربوط به مچ و کمر، به صورت تکـراری بـه وجـود مـی‌آیند. این صـدمات یا کـارهایی که با دست انجام مـی‌شوند و در دفاتری که کارها به صورت اتوماتیک انجام مـی‌شود رایج هستند که بیشتر به دلایل زیر مـی‌باشد:

حالتهای بد بدنی
حالتهای بدنی ثابت

حرکات تکراری با تعـداد زیـاد

مدت زمان ناکـافی برای استـراحت بین حرکـات تکراری ارتعاشات

اهداف و دامنه عملکرد ارگونومی


این علم از یک سو به سلامت افراد می اندیشد و از سوی دیگر کارآمد بودن و بهره وری سیستم ها را در فعالیت های متنوع صنعتی یا غیرصنعتی بطور دقیق مدنظر دارد.

دامنه عملکرد ارگونومیشامل :

1) بررسی میزان توانمندی شاغلین با توجه به نوع کار و انرژی مصرفی

2) مطالعه ابعاد فیزیکی بدن (آنتروپومتری) و کاربرد این دسته از اطلاعات در طراحی ایستگاه های کار

3) طراحی ارگونومیک ابزارهای دستی

4) طراحی ایستگاه های کار نشسته، ایستاده (یا توام) 

5) بررسی های روانشناختی از دیدگاه نحوه ارتباط بین افراد

6) تعیین رژیم های کار و استراحت (زمان های استراحت و مدت انجام کار)

7) بررسی روش های حمل دستی کالا و طراحی خطوط بسته بندی و بارگیری دستی

8) بررسی صدمات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار و آنالیز وضعیت های بدنی

9) بیومکانیک شغلی

10) ارگونومی و کار در منزل

11) کاربرد بهینه رنگ و موسیقی در محیط های کار


تدابیر پیشگیری :


1 – انجام معاینات قبل از استخدام وانتخاب کارگران مناسب و دقت در خصوص انتخاب کسانی که بطور مادرزادی و بعلت کار در مشاغل قبلی دچار عوارض استخوانی و مفصلی شده اند.

2 – انجام معاینات دوره ای به منظور تشخیص زودرس اختلالات اسکلتی عضلانی

3 – طراحی وسایل کار ، ابزار آلات و ماشینها با توجه به خصوصیات جسمانی کارگران

4 – برگزاری دوره های آموزشی جهت آشنا کردن کارگران با روشهای صحیح کار مانند صحیح نشستن پشت دستگاهها و بلند کردن و حمل بار.

5 – دوره ای کردن یا بعبارت دیگر چرخش کار

6 – تشویق کارگران به نرمش و تمرینات ورزشی و در مواردی انجام نرمشهای اجباری


 با تفاصیل فوق ، عدم توجه به عوامل ارگونومیک در محیط کار سبب ایجاد اختلالات اسکلتی عضلانی مانند کمر درد, درد گردن, درد کتف, آرنج, شانه ، بازو, مچ دست و پا و درد عضلانی در نقاط دیگر بدن خواهد شد. همچنین عدم توجه به عوامل ارگونومیک سبب می شود که کارگر در محیط کار خود خیلی زود خسته شده و از کارآیی و بهره وری او کاسته شود و احتمال خطا و سوانح کاری نیز افزایش پیدا می کند. با توجه به علم ارگونومی و طراحی ارگونومیک وسایل و .. محیط کار میتوان از این عوارض و خطرات پیشگیری نمود.

کلیه محصولات
مبلمانسازینه چوب براساس اصول ارگونومی طراحی شده است و تمام ویژگی های گفته شده در خصوص مزایای طراحی ارگونومیک در آنها به خوبی رعایت شده است.قبل از سفارش حتما از مشاوره کارشناس فروش استفاده کنید و نیازهای خود رادر اختیارش بگذارید تا بهترین محصول با بالاترین کیفیت و مطابق با نیازهای خود را به بهترین شکل تحویل بگیرید.درباره این مطلب نظری دارید ؟