جستجو

برآنیم با اندیشه ای نو متفاوت باشیم

مبلمان اداری

طراحی داخلی چیست؟


دکوراسیون داخلی در لغت به معنی : " هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه است " .

بنابراین همه ما هنگامی که خانه خود را تزئین و درباره بهترین چیدمان مبلمان منزل‌مان فکر می‌کنیم، نقش یک دکوراتور داخلی را بر عهده می‌گیریم. دکوراسیون داخلی همانند سایر هنرها، دارای سبک و جزییات متفاوتی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای دوران، دستخوش تغییر می‌شوند.امروزه اهمیت طراحی مناسب فضای داخلی منزل و محیط کار و تاثیر آن در افزایش بهره وری و ایجاد حس آرامش امریست انکار ناپذیر.

معماری داخلی نقش عمده ای در کیفیت فضای ساختمان ایفا می کند. نحوه چیدمان و تقسیم بندی فضا، نور پردازی، مبلـمان و مجموعه عوامل موثر دیگر تعیین کننده زیبایی و کار آمدی فضاهای داخلی هستند. انچه که همواره باید مد نظر قرار گیرد آنست که هر فضای داخلی اعم از محل کار، تفریح یا سکونت، قابلیت زیبا شدن را دارد؛ تنها باید از اصول و عوامل صحیح چیدمان بعلاوه کمی ذوق و سلیقه استفاده کرد تا شرایط دلخواه پدید آید.


نکات مهم در طراحی داخلی


نحوه استفاده

یک چهار دیواری می‌تواند به عنوان اطاق خواب، نشیمن، اطاق بچه، آشپزخانه و...مورد استفاده قرار گیرد. اولین قدم در طراحی داخلی معین کردن نوع استفاده از مکان مورد نظر جهت چیدمان است.

تعداد افراد

باید تعداد افراد مشخص شود تا در نوع چیدمان لحاظ گردد.مثلا خانه ی یک فرد مجرد با خانه ی یک خانواده 5 نفره که دارای تعدادی فرزند است متفاوت است.

آرامش
اصلی ترین عامل در دکوراسیون آرامش افراد است.یعنی مکان ها باید طوری طراحی شوند که حس خوبی را به افراد خانه بدهند .یک چیدمان فوق العاده هرچقدرم بی نظیر طراحی شود ولی حس خوبی را به افراد خانه ندهد به یک مکان بی استفاده تبدیل می شود.

نور
میزان نور طبیعی و مصنوعی باید خیلی دقیق مد نظر قرار گیرد.

نقشه

حتما قبل از اجرای دکور و چیدمان و رنگ آمیزی نقشه ای طراحی کنید و پس از تایید افراد کار را شروع کنید.تصحیح یک نقشه کم هزینه تر و آسانتر از تصحیح رنگ و چیدمان است.

نکات گفته شده در خصوص اقدامات اولیه در طراحی داخلی و قبل از رسیدن به مرحله اجرا می باشد.با تمام اینها، طراحی داخلی فرآیندی است که تاثیر زیادی بر آرامش ( مجموعه هنجارهای عصبی) ، راندمان (در فضاهای اداری ) ، اثر بخشی ( در فضاهای تجاری ) دارد.

 

  


درباره این مطلب نظری دارید ؟