جستجو

برآنیم با اندیشه ای نو متفاوت باشیم

گوگل با کارمندانش چگونه رفتار می‌کند؟ 

بخشی از موفقیت گوگل، امکان ریسک کردن کارمندان است بدون آنکه افراد احساس ناامنی و یا خجالت بکنند.


گوگل همواره به عنوان یک کارفرمای برتر رتبه بندی شده است و فرهنگی ایجاد کرده است که به جذب و حفظ استعدادهای برتر کمک می کند. رابرت بروس شو می گوید: چرا Pixar، Netflix، Airbnb و دیگر شرکت های بزرگ موفق می شوند که کمتر شکست بخورند؟ زیرا این شرکت با طراحی و ایجاد انگیزه تیم های قوی با توانایی های لازم را برای موفقیت در اختیار می‌گیرند.

شاو می گوید: "اشتراک در تیم های موفق وجود دارد ،اما فرهنگ هر یک منحصر به فرد است." گوگل یک فرهنگ ایجاد کرده که در آن از تیم پشتیبانی می کند. همواره برای یادگیری وقت وجود دارد و حمایت لازم از آن صورت می‌گیرد.

گوگل به غربالگری سخت و دقیق برای استخدام شناخته شده است. در نهایت پس از استخدام گوگل می گوید: "هر کسی که استخدام شده است بسیار واجد شرایط است." در نظر گرفتن فرهنگ قومی افراد به هیچ وجه یک عامل استخدام نیست. استعداد و اخلاق مهمترین مکانیزمهای انتخاب افراد در گوگل است.

گوگل با استفاده از تجزیه و تحلیل داده ، یافته های خود را به اشتراک می گذارد. شاو می گوید که این شرکت به دلیل ترکیبی ایده آل از عناصر سخت افزاری  و نرم افزاری موفق می شود.

ایمنی روانی

آمی ادمدسون، نویسنده سازمان بی نظیر می‌گوید: ایجاد ایمنی روانی در محل کار برای یادگیری یک اصل در موفقیت و روحیه خلاقانه افراد است. وی در تحقیق ایمنی روانی ، توانایی ریسک گرفتن بدون احساس ناامنی و یا خجالت را توضیح می دهد و نتیجه گیری می‌کند که به همین دلیل نوآوری و رشد در گوگل در بالاترین سطح قرار دارد. آنچه تیم آنها کشف کردند این بود که حتی کارکنان بسیار هوشمند و کارآمد در گوگل نیز نیاز به یک محیط کاری روانشناختی برای کمک به استعدادهای خود دارند.

فرهنگ Google مشوق سوالات و اشتراک اطلاعات است. شاو می گوید: برای تکرار موفقیت خود، یک محیط تیمی ایجاد کنید که دعوت و مشارکت همه اعضا در آن وجود داشته باشد. بهترین تیمها، آنهایی هستند که همه افراد در آن شرکت می‌کنند، نظر می‌دهند و در نهایت به عملکرد کلی گروه کمک می‌کنند.

تعطیلات

اعضای تیم باید بتوانند بر روی یکدیگر کار کنند تا با کیفیت بالا عمل کنند. فرهنگ گوگل شامل آموزش برای تیم ها و افراد است. به عنوان مثال، شبکه "G2G -Googler-to-Googler" آن شامل بیش از 6000 کارمند است که همواره داوطلبانه برای کمک به همکاران و یادگیری بیشتر آنها کمک می‌کنند.

ادمونسون می گوید: "اعضای G2G کار یک مربی یک به یک را انجام می دهند. تیم، آموزش بر روی ایمنی روانی و آموزش دوره های مهارت حرفه ای عمل می‌کند. G2G به توسعه مهارت های کارکنان در گوگل کمک می کند، این سیستم بر اساس یک فرهنگ روانشناختی خاص به نحوی عمل می‌کند که هر کس می تواند هم یک دانشجو باشد وهم یک معلم.

لوسی فورد، استاد مدیریت در دانشکده تجارت هوگو دانشگاه سنت جوزف می گوید گوگل همچنین به کارمندانش اجازه می دهد  تا 20 درصد از ساعات کار خود را در توسعه ایده های نوآورانه صرف کنند.

او می گوید: بسیاری از محصولات گوگل که در زندگی روزانه ما کلیدی شده است، نتیجه این 20٪ زمان است .مهم این است که کارکنان مجبور نیستند که حتما 20٪ از وقت خود را صرف پروژه های خلاقانه کنند، اما اگر این کار را انتخاب کنند، تشویق می شوند.

ساختار و روشنایی

گوگل دارای فرهنگی است که به ساختار و وضوح ارزش می دهد. کارکنان در Google اهداف، نقش ها و برنامه های مشخصی دارند و بر اساس نقاط قوت ترکیب می شوند. او می گوید: در گوگل مهم است که موفقیت تیم و همچنین نقش هر فرد در دستیابی به هدف مشترک گروه مشخص باشد.

لوسی فورد: تحقیق نشان می‌دهد در Google به اعضای تیم با مهارت های اجتماعی و عاطفی مورد نیاز برای همکاری با یکدیگر تأکید می شود. تیم های انسانی که به موفقیت یکدیگر کمک می‌کنند.


Laszlo Bock معاون رئیس ارشد Google در مصاحبه ای با انجمن مدیریت منابع انسانی گفت: شفافیت بخشی از همه چیز ما است. به عنوان مثال در روزاول کاری مهندسان تقریبا به کل پایگاه داده دسترسی دارند. اعتقاد ما این است که اگر شما افراد خوب داشته باشید و اعتقاد داشته باشید که مردم اساسا خوب هستند درست تصمیم می‌گیرید و آنها درست عمل می‌کنند.

تأثیر معانی

می گوید: "گوگل" معنی کار "و" اثر کار "را  دو آیتم برای ایجاد تیم های موفق می‌داند و از هم جدا می‌کند اما این دو ایده با هم دست به کار می شوند. او می گوید: مدیران باید یک هدف مشترک را تقویت کنند که به اعضای تیم هدایت و انگیزه دهد. مردم دوست دارند بر روی چیزی مهم عمل کنند که به سازمان و جامعه آنها کمک کند.

او می گوید: در گوگل به روز رسانی و یا بازبینی برای حفظ فرهنگ نوآورانه بسیار مهم است. گوگل به کارکنان اعتقادات و انتظارات مشترک را بعنوان یک فرهنگ و هنجار معرفی می‌کند. والف می گوید: کارکنان باید با ارزش ها موافقت کنند تا کار خود را انجام دهند. همچنین می‌افزاید: هماهنگ سازی ارزش ها مهم است. این بخش مهمی از استخدام افراد مناسب است.
درباره این مطلب نظری دارید؟