جستجو

برآنیم با اندیشه ای نو متفاوت باشیم

نقش میز اداری در معماری داخلی و نکاتی درباره آن 


نقش میز اداری در معماری داخلی بسیار پر رنگ تر از گذشته شده است. در گذشته طراحی داخلی مفهومی به این گستردگی که امروزه با آن رو به رو هستیم را نداشت و تنها مرتب بودن و آمیزه‌ای مناسب از رنگ و اجسام مورد توجه بود که آن هم بصورتی کاملا ابتدایی و بدون دانش دقیق و آکادمیک صورت می‌پذیرفت.

نقش میز اداری در معماری داخلی بیشتر در اتاق بزرگان و رؤسا مورد توجه بود و کمتر اهمیتی برای قسمتهای دیگردر نظر گرفته می‌شد به همین علت تفاوت بسیاری بین اتاق یک رییس و دیگران اتفاق می‌افتاد. کسب و کار و مفهوم بازار به شکل امروزی نبود و بیشتر یک مال التجاره بود تا یک شرکت با مفاهیم امروزی.

نقش میز اداری در معماری داخلی از ابتدای قرن بیستم تا دهه هفتاد میلادی با شیبی ملایم به نوگرایی روی آورد و در این زمینه معماران داخلی نوگرایی تآثیرات شگرفی در این زمینه بر جای گذاشتند. اما از دهه هفتاد میلادی به بعد یک رویکرد جدید به مفاهیم طراحی داخلی اضافه شد و آن نقش میز اداری در معماری داخلی بود.

نقش میز اداری از دو جنبه مورد توجه قرار گرفت. ابتدا نوع ، سبک و ترکیب میزهای اداری و نوع چیدمان آن در یک فضای اداری مورد چالش و سوال جدی قرار گرفت. این سوال منجر به ارائه پاسخهای بسیاری از طرف برترین طراحان داخلی گردید و برخی از آن رویکردها همچنان محل بحث هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اهمیت یافتن نقش میز


اما در یک زمینه و در تمامی راهکارها یک نکته مورد پذیرش همه بود و آن نکته عبارت بود از اینکه در یک شرکت و فضای اداری یک کل وجود دارد که شامل تمامی مناطق موجود می‌گردد و هیچ نقطه‌ای به واسطه نوع فعالیت از درجه اهمیت کمتری در طراحی داخلی برخوردار نیست. توجه و پذیرش این نکته منجر به انقلاب بزرگی در طراحی انواع میز اداری گردید. میز اداری در معماری داخلی اهمیت یافت و طراحان شروع به خلق آثاری زیبا و جذاب نمودند.

میز اداری در معماری داخلی دیگر تفاوتی بین اتاق یک رییس با یک کارمند دون پایه نداشت. وهمان ترکیب و سبک در فضای کل رعایت می‌گردید. این کار امروزه تا جایی پیش رفته است که روسای بزرگترین شرکتهای دنیا در کنار کارمندان خود مشغول بکار هستند و اگر کسی آنان را نشناسد متوجه سلسله مراتب شغلی آنان نمی‌شود.

انقلاب در طراحی با میز

میز در معماری داخلی را نه تنها یک انقلاب در طراحی داخلی باید نامید بلکه یک تحول بزرگ در نگاه سنتی و سلسله مراتبی کارفرما و کارمند نیز باید در نظر گرفت. جنبه دومی که در نقش میز اداری در معماری داخلی مورد توجه قرار گرفت نوع میز اداری مورد استفاده بود. اینکه فضاهی کاری از یکدیگر مجزا باشند یک مفهوم سنتی بود که روسا بر روی اجرای آن بسیار تاکید داشتند اما اینکه این تفکیک به چه شکل صورت بگیرد که مناسب با فضای قرن بیستم باشد چالش بزرگ طراحان داخلی بود.

تفکیک فضا وقتی به یک نکته کلیدی تبدیل شد که محیطهای کاری به شدت کوچک شدند و دیگر امکان دیوار کشی سنتی وجود نداشت. پارتیشن راه حلی طلایی برای این موضوع بود. ایجاد واحدهای کاری بوسیله پارتیشن امکان قرار گرفتن تعداد پرسنل بیشتری را فراهم می‌کرد. ضمن آنکه آن اصل کلیدی و مورد تاکید کارفرمایان که به تفکیک فضا مقید بودند را نیز مورد توجه داشت. سبکهای نو و به روز و بسیار جذابی تا همین امروز نیز در مورد پارتیشن اداری ارائه می‌گردد و استفاده از پارتیشن به یک الزام برای واحدهای کاری تبدیل شده است.

اما نقش میز اداری در بین پارتیشن های برافراشته شده چه بود؟؟؟ وقتی دیگر شما آن فضای وسیع و فراخ گذشته را در اختیار ندارید و نیاز به قرار دادن افراد بیشتری دارید پس قطعا دیگر از میز اداری با آن مفهوم سابق نیز نمی‌توانید استفاده کنید. این مسئله موجب طرحهایی بسیار خلاقنه در مورد میز اداری بود که مهمترین آنها میز گروهی بود.

تبدیل میز اداری به میز گروهی


میز اداری در معماری داخلی با میز گروهی دچار یک تغییر آنی و یک تغییر گسترده در آینده شد. 

میز گروهی به راحتی تعداد افراد بیشتری را در کنار هم و با یک فضای مناسب قرار می‌داد و تا امروز هم یک راهکار موثر تلقی می‌شود و کمپانیهای بزرگ دنیا و شرکتهای مهم، استفاده از میز گروهی را همچنان در نظر دارند.

میز اداری با شکل گیری میز گروهی شروع به یک تغییر تدریجی نمود. 

این تغییر تدریجی امروزه به جایی رسیده است که مفهوم پارتیشن را زیر سوال می‌برد و یک نگاه تازه را ایجاد کرده است و آن مفهوم دفتر کار باز است. 

وقتی مدیران کم کم عادت کردند که دیوارها را کوتاه کنند به تدریج به این نتیجه رسیدند که دیگر اصلا چه نیازی به تفکیک فضا وجود دارد.

 این نکته امروزه تا جایی پیش رفته است که نقش میز اداری در معماری داخلی بر اصل تفکیک فضا غالب شده است و به تنهایی بر مسند مهمترین نقش در طراحی داخلی نشسته است.

آنچه ما در نگاه اول می‌بینیم دیگر آن پارتیشن های زیبا نیست بلکه یکپارچگی فضا و حضور انواع میز اداری مدرن است که نگاه ما را تسخیر می‌کند. 

امروزه این رویکرد تا جایی پیش رفته است که طراحان داخلی برای افزایش بازدهی و راندمان کارمندان، سعی دارند تا هر چه بیشتر فضای کاری را تبدیل به یک خانه برای کار کنند.

نقش میز اداری در معماری داخلی یک مفهوم پیچیده شده است که شامل زیبایی، استحکام و استاندارد ارگونومیک است. 

دیگر شما انتظار بازدهی مناسب را از افراد نخواهید داشت تا وقتی که به سلامتی آنها در زمان استفاده از میز اداری توجه ندارید. 

مهمترین استاندارد در میز اداری مدرن، استاندارد ارگونومیک است که ابعاد و اندازه میز را متناسب با آناتومی بدن انسان تعیین می‌کند تا از آسیبهای جدی در زمان کار جلوگیری نماید.


پیشنهاد میکنیم مقاله خواندنی " 10 طراح داخلی برتر کشور آمریکا" را از دست ندهید

 

 


درباره این مطلب نظری دارید؟