جستجو

برآنیم با اندیشه ای نو متفاوت باشیم

محصولات آماده مونتاژ RTA

برای تعداد زیادی از افراد با یک پیچ گوشتی و كمی صبر، امكان مونتاژ كردن مبلمان ساده را فراهم كرده است و در ولقع یک گزینه مقرون به صرفه برای زیبایی خانه خود است. این سبك در دوره ركود اقتصاد آمریكا در دهه سی میلادی و عدم توانایی افراد برای خرید مبلمان مجلل پدید آمد. این مدل با توجه به فشاری كه به تولید كنندگان مبلمان ، در ركود اقتصادی و فروش پایین آنان بوجود آمد. امروز مبلمان آماده مونتاژ 10درصد فروش مبلمان در آمریكا را در بر می‌گیرد. طبق یك آمار منتشر شده در سال 1986 فروش ازطریق این روش خرده فروشی مبلمان، 750 میلیون دلار بوده است كه این رقم در سال 1991 به رقم یك میلیاردو هشتصد میلیون دلار رسیده است.

مبلمان آماده

جری اپرسون تحلیلگر مبلمان در مورد مبلمان آماده مونتاژ (RTA) گفته است: این محصولی است كه مصرف كننده ارزش آن را به محصول می‌افزاید و مردم آنرا دوست دارند. در روش RTA مشتریان احساس می‌كنند كه این یك معامله است بدین شكل كه مصرف كنندگان 25 تا 50 درصد از آماده سازی را خود انجام می‌دهند و تولید كنندگان این مقدار را در تولید محصول صرفه جویی می‌كنند. كه این یك معامله سودآور هم برای مشتری و هم برای تولید كننده است.

با افزایش تقاضا و بهبود فناوری ، خریداران می‌توانند طیف وسیعی از محصولات دیگر مانند انواع میز تلویزیون، چرخ دستی ، وسایل بازی كودكان و حتی مجموعه های اتاق خواب را در یك جعبه ساده تحویل بگیرند. بیشتر مبلمان های آماده هنوز هم از خرده چوب تولید می‌شوند اما در روش مبلمان آماده مونتاژ(RTA) تمامی قطعات كاملا مشخص هستند كه موجب افزایش كیفیت شده است.  مبلمان یكپارچه سازی شده، همانند بسیاری از ایده های مصرف كنندگان برای رفع نیازهای فوری شكل گرفت . پس از ویران شدن خانه ها در جنگ جهانی دوم، نیازمندی های زیادی برای خانه های ارزان قیمت وجود داشت. تولیدکنندگان مبلمان با کمبودچوب سخت روبرو بودند و به همین علت به مواد جایگزین روی آوردند. آنها با استفاده ازتراشه های چوب فشرده و سپس با کاغذ رنگ شده، فویل و رزین سفید به تولید مبلمان با روش (RTA) پرداختند . مبلمان جدید ارزان بود زیرا مواد و مشتری تامین کننده کار بود.

مبلمان آماده مونتاژ

در دهه 1970، مبلمان آماده به یک صنعت تابع محور تبدیل شد، چرا که شرکت ها قطعاتی را برای هر نوآوری که در بازار وجود داشت، ساخته بودند.این روند در سالهای 1980 به قدری قویتر شد که شرکت های جدیدی به وجود آمدند و هر محصولی را با روش (RTA) تولید نمودند كه كتابخانه،‌ مبلمان كودك و اتاق خواب را در بر می‌گرفت.

یكی از تحلیلگران صنعت مبلمان به نام اپرسون می‌گوید: مشتریان هیچگاه مبلمان آماده مونتاژ(RTA) را مانند مبلمان اولیه ستایش نخواهند كرد هرچند قیمت متوسط وكمی در بازار داشته باشد. راز واقعی موفقیت این صنعت در چگونگی طراحی یا ساخت محصولات است و نه در نحوه توزیع آنها.

 مبلمان آماده مونتاژ(RTA) بیشتر توسط فروشگاههای آنلاین و تخفیف عمده فروخته می‍شوند وفروشنگان سنتی مبلمان علاقه چندانی به فروش این محصولات ندارند. كوین سودر نوه بنیانگذارشركت سودر كه بزرگترین تولید كننده محصولات با روش(RTA) است می‌گوید شما نمی‌توانید بیشتر از یك جعبه را در خانه مونتاژ كنید. این به علت عدم تمركز و دانش كافی و همچنین حوصله خریداران برای نصب مبلمان با این روش است.

شركت سیرز یكی از فروشندگان عمده مبلمان است كه 9% از فروش سالیانه خود را از مبلمان آماده مونتاژ(RTA) دارد.


شعار ایكیا این است یك اتاق را انتخاب كنید و به خانه ببرید.

اگر یک جنبه از بازارمحصولات آماده وجود داشته باشد که تحلیلگران و تولیدکنندگان در موفقیت آن اتفاق نظر داشته باشند، پدیده سوئدی به نام Ikea است. این شركت در سال 1985 وارد بازار ایالات متحده آمریكا شد. در زمان تهیه این گزارش ایكیا در آمریكا دارای 11 فروشگاه بزرگ است كه هركدام به ابعاد یك استادیوم هستند. نه تبلیغات عجیب و غریب و نه فروشگاههای بزرگ دلیل موفقیت ایكیا نیستند بلكه روش محصولات آماده مونتاژ(RTA) علت فروش فوق العاده این شركت در ایالات متحده است.

 ایكیا همچنین از الگوی پیچیده ای برای جذب مشتریان استفاده می‌كند بعنوان مثال شما اگر از قفسه كتابخانه بازدید كنید ده محصول دیگر را هم به شما نشان می‌دهد. در واقع تنظیمات چشمان شما را به محصولات مرتبط به مدل مورد نظر پیوند می‌دهد. این روش یك مفهوم دربازار فروش است كه این شركت آنرا خلق نمود. نظر سنجی های جدید نشان می‌دهد كه مردم هر روز بیشتر به این محصولات كه با روش(RTA) تولید می‌شوند علاقه نشان می‌دهند. زیرا بعد سفارش مبلمان سنتی باید چندین روز و یا هفته منتظر بمانند در صورتیكه در این روش بلافاصله محصول خود را در زمان كوتاه دریافت می‌كنند.

رابرت مارکس، یکی از مدرسان برجسته و نویسندگان مبلمان برای مجله HFD، كه یک نشریه تجارت داخلی مبلمان خانگی است می‌گوید: مردم در اطراف فروشگاه راه می روند. آنها یک قطعه را پیدا می کنند، آن را به پشت ماشین می‌بندند، به خانه می آیند و آن را می سازند و بعد از ظهر آنها یک محصول جدید از مبلمان در خانه دارند.


مطالب مبلمان آماده مونتاژ در ویکی پدیا

نمونه ایی از مبلمان آماده مونتاژ در سایت آمازون


درباره این مطلب نظری دارید؟