جستجو

برآنیم با اندیشه ای نو متفاوت باشیم

طراحی دفتر زیبا برای سال 2019 

کارشناسان می گویند وقت آن رسیده است تا در این جهت طراحی حرکت کنند که کارمندان بیشتر از فضای اداری خود استفاده کنند. شما ممکن است فکر کنید که تحلیل های انجام شده در فضای اداری تا به حال موجب محیطی عاری از تعامل و بهره وری برای کارمندان بوده است. در اوایل سال جاری، نگاهی سریع به یک مقاله پژوهشی می‌اندازیم که راهبردهای طراحی جایگزین را برای ایجاد فضای اداری شاد و پویا معرفی کرده است.

مقاله Ethonomics که طراحی برای اصول فضای مدرن اداری را بررسی کرده است نشان می‌دهد که طراحی دفتر کار نیاز به بازبینی اساسی و کلی دارد. فضاهای کاری باید فضایی برای ارائه خدمات کارمندان باشد که راندمان را در طول روز ارتقا دهند. برای رسیدن به این هدف نیاز به آگاهی بیشتر و روش تفکر جدید در مورد محل کار وجود دارد.


زمان آن رسیده است که دیوارهای سنتی قدیمی را با یک رویکرد خلاقانه جایگزین کنیم و آن یکپارچه سازی کل فضا برای دستیابی به محیط زیبا و مدرن است. مفیدترین روشهای طراحی دفتر کار در سال 2019 با استفاده از نظرسنجی بوسیله بهترین شرکتهای طراحی و تولید دکوراسیون داخلی به شرح زیر است:

1. پنهان کردن

اسکات لزیزا، مدیر اجرایی Workwell Partners می گوید یکی از رایج ترین درخواست های مشتریان ، از بین بردن سیم ها و کابلها و عدم دسترسی به کامپیوترها و اتاق کنفرانس است.

ليززا مي گويد: "بين سيم، لپ تاپ ها و ساير دستگاه هاي الکترونيکي و همچنین دستگاههای کاغذی مانند کپی و ... اتصالاتی به هم پیوسته وجود دارد که برای پنهان کردن آنها باید روشی نو بکار گرفته شود". او میگوید، حتی یک میز کنفرانس 30،000 دلاری می‌تواند وحشتناک باشد، اگر سیمها در داخل میز کنفرانس پنهان نباشند . خوشبختانه ما شاهد توجه تولید کنندگان و ارائه راه حل هایی هستیم که ساده هستند.

2. ورود خانه به دفتر

طبیعت نقشی جدی در طراحی دارد. با نصب و راه اندازی پنل های چوبی، مجسمه، کف پوش زیبا و در معرض نمایش و ترکیب الگوهای طبیعی در پارچه ها و آثار هنری و استفاده از گیاهان همه درحال تبدیل شدن به برجسته ترین قالبهای طراحی هستند. لزیزا می گوید: ورود خانه به دفتر ایجاد احساس طبیعی و راحتی است که بسیاری از این ایده و جزئیات دقیق و جذاب آن استقبال می‌کنند.

3. فضای چند منظوره

در طول بیست سال طراحی دفاتر کار به شکل امروزی کمتر تغییر عمده های در آن اتفاق افتاده است. حذف پارتیشن بلند و استفاده از فضای باز جایگزینی خلاقانه است که قبلا هم به آن توجه شده است اما نه به شکلی که امسال به آن پرداخته خواهد شد که البته نیازمند روند اجرایی مطلوب است. استفاده از فضاهای چند منظوره امکان استفاده از یک محیط برای کاربری های مختلف را می‌دهد. استفاده از میز اداری مدرن که دارای صفحات بیضی شکل هستند اجازه می‌دهد تا افراد بیشتری از میز استفاده کنند. استفاده از انواع میز قابل تنظیم یکی از راههای دیگر برای ایجاد فضای چند منظوره کاری است.

4. حوزه های مشخص شده

جف میلراز اپل و هرمان میلر که اکنون معاون رئیس جمهور هستند می‌گویند حرکت طراحی به سوی ایجاد فضاهای ضد ضروری در پارتیش ن است. میلر خاطرنشان می کند: "سبک تر، قدرتمندتر، تکنولوژی بیسیم باید فضای کاری این سال را تشکیل دهد".  دفاتر راحت همکاری آرام را ایجاد می کند و فضایی لذت بخش برای پرسنل در زمان کار محیا می‌شود.

5. دفاتر سازمان یافته رنگارنگ

میلر می گوید: "من معتقد هستم که اگر محیط کاری خود را با رنگ سازماندهی کنید، به افکار شما کمک می کند که مفیدتر و بهتر عمل کنید" میلر مطرح می کند که استفاده از رنگ شاد بهره وری و خلاقیت را افزایش می دهد. همچنین میلر توضیح می دهد: "امسال شاهد طراحی ادارات با رنگ آمیزی های غیر منتظره هستیم و در نتیجه تلاش می کنیم که در ارائه طیف رنگی فراوان از پارتیشن تا مبلمان اداری بی پروا عمل کنیم."

6. میز اداری مشترک

استیو دلفینو، معاون ریاست بازاریابی و مدیریت محصولات شرکت Teknion می گوید که میز اداری یک نشانگر فرهنگی است. مردم در محل کار و سایر مکانهای عمومی مایل هستند برای تعامل بیشتر از میز مشترک استفاده کنند. دلفینو اضافه می کند که میز یک سویه برای قرن ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است که در حال حاضر تبدیل به بخش مهمی از محیط کار شده است. استفاده از میز مشترک چند منظوره هم در کاهش وابستگی به فضای بیشتر و هم در القاء حس تعامل بین افراد کمک می‌کند.

7. ترکیب های مختلف

استفاده از آیتمهای مختلف و متنوع در محل کار به ایجاد محیطهایی با سلامتی و بهره وری بالا می‌انجامد. استفاده از مواد گوناگون و رنگی، طراحان را قادر می‌سازد تا جسورانه عمل کنند. استفاده از متریالهای متنوع در نهایت باید به حس راحتی و شخصی بیشتری در محیط کار منجر شود.

8. پایان طراحی های سنتی

انعطاف پذیری چیزی است که همه کارشناسان طراحی به عنوان یک روند رو به رشد به عنوان فضای دفتر مدرن و برنامه ریزی شده می‌اندیشند. دلفینو یادآور می شود که محصولات طراحی شده در خط مقدم دفاتر کار آینده هستند. او می گوید: "اجزای مدولار می تواند ترکیب های بی شماری را برای یک محل کار پویا و مدرن ارائه دهد.

 


درباره این مطلب نظری دارید؟