جستجو

برآنیم با اندیشه ای نو متفاوت باشیم

10 تحول بزرگ تکنولوژی در سال 2018 که در زندگی بشر تاثیر گذار بوده

آنچه بیش از هر چیزی زندگی ما را دستخوش تغییرات گسترده و ناگهانی می‌کند تکنولوژی و تحولات مرتبط با آن است. از دهه 90 به این سو، تغییرات تکنولوژی شگفت انگیز و با سرعت غیر قابل تصوری اتفاق افتاده است و روند زندگی انسان را بسیار تغییر داده است. سیر این تغییرات سالیانه ، با رشد چند صد درصدری روی می‌دهد و آگاهی از این رویدادها به تطابق سریعتر ما با سبک جدید زندگی می‌انجامد. در این مطلب 10 تحول بزرگ تکنولوژی در سال 2018 را بیان می‌کنیم.

1. چاپ سه بعدی فلز


فن آوری های چاپ سه بعدی برای چندین دهه وجود داشته اند و ثابت کرده اند که راهگشای بسیاری از مراحل تولید و عرضه هستند بعنوان مثال نمونه سازی سریع و آزمایش دقیق دستگاه های پزشکی یکی از بی نهایت کاربرد استفاده از این روش است. با این حال رشد و استفاده از این روش به آهستگی پیش می‌رود و در یک آمار دقیق مربوط به سال 2016 مشخص شده است که تنها 18 درصد از سازمانها از این روش استفاده می‌کنند که البته همین مقدار هم تمامی بخشهای آن را در بر نمی‌گیرد..

چاپ MIT در حال حاضر هم ساده تر و هم ارزان تر است و به طور بالقوه می تواند یک راه عملی برای تولید قطعات فلزی باشد. تعدادی از شرکت ها، از جمله GE، Markforged و Desktop Metal، اخیرا چاپگرهای سه بعدی فلزی را عرضه کرده اند که یک تحول بزرگ محسوب می‌شود زیرا مراحل نگهداری قطعات بزرگ و استفاده از انبارها را کاهش می‌دهد و در نتیجه هزینه‌های گزاف این بخش را به شدت کاهش می‌دهد.

2. جنین مصنوعی


جنین شناسانی که در دانشگاه کمبریج در بریتانیا کار می کنند، به تازگی جنین های موش واقعی را با استفاده از سلول های بنیادی را بدون اسپرم مورد نیاز رشد داده اند. محققان دانشگاه میشیگان و دانشگاه راکفلر در حال حاضر دنبال مرحله بعدی ساخت جنین مصنوعی از سلول های بنیادی انسان هستند. این جنین ها می توانند به محققان برای مطالعه آغاز زندگی انسان کمک کنند. البته مباحث اخلاقی و مذهبی همواره یک چالش بزرگ در این راه خواهد بود.

3. شهر سنسورها


بسیاری از برنامه های شهر هوشمند با تاخیردر مسائل عملیاتی و هزینه مواجه شده اند، اما یک پروژه جدید شهر هوشمند در تورنتو با نام Quayside در حال پیگیری است که مجموعه‌ای از آزمایشگاههای دقیق دیجیتال است که در کنار هم و در وسعت شهر قرار داده خواهند شد.

هدف این پروژه تصمیم گیری در مورد طراحی، سیاست و فناوری بر اساس داده های جمع آوری شده از شبکه گسترده ای از سنسورها است که می تواند عواملی مانند کیفیت هوا، میزان صدا و فعالیت های انسانی را اندازه گیری کند.

4. هوش مصنوعی برای همه


تا این لحظه، ابزار هوش مصنوعیAI  فقط برای شرکت های بزرگ فناوری مانند آمازون، بایو، گوگل و مایکروسافت و برخی از استارتاپ ها قابل دسترسی است. اما ابزارهای جدید یادگیری هوش مصنوعی به دیگر شرکتها نیز کمک می‌کند تا بصورت دقیق از این سیستم استفاده کنند.

براساس گزارشها به زودی بخش هایی مانند پزشکی، تولید و انرژی نیز تغییر می کنند این مهم علاوه بر افزایش بالای بهره‌وری، صرفه اقتصادی بسیار بالایی نیز خواهد داشت.

5. شبکه های عصبی دو نفره


در حالی که AI می تواند پس از آموزش در یک پایگاه داده تصاویر را شناسایی کند، هنوز نمیتواند تصاویر خود را به صورت منحصربفرد تولید کند. یک رویکرد مهم موفقیت آمیز از دانشجوی دکترا در دانشگاه مونترال، یک شبکه مشارکتی مولد GAN  نامیده می شود که دو شبکه عصبی را می گیرد و آنها را در مقابل یکدیگر قرار می دهد تا تصاویر و گفتار واقعی را ایجاد کنند.

طبق این گزارش، این فناوری در دهه گذشته یکی از پیشرفته ترین تحولات AI  بوده است، که قادر است توسط ماشین نتایجی حاصل کند که حتی انسان را فریب دهد.

6. ترجمه با درک بین زبانها


گوگل در نظر دارد تا سیستم ترجمه خود را با وعده برقراری ارتباط متقابل و قابل درک بین زبانها را در برنامه ترجمه گوگل بگنجاند این قابلیت به درک عمیق از مفاهیم می‌انجامد و یک تحول شگفت انگیز خواهد بود.

7. گاز طبیعی بدون کربن


گاز طبیعی یکی از منابع اولیه برق در جهان است، اما بزرگترین منبع اصلی انتشار کربن نیزهست

شرکت نت پاور تکنولوژی را آزمایش می‌کند که بر اساس آن می‌توان گاز طبیعی بدون کربن عرضه کرد با این روش هزینه بسیار کاهش پیدا خواهد کرد و همچنین به حمایت بیشتر از محیط زیست منجر خواهد شد

8. حفظ کامل حریم شخصی


یک پروتکل رمزنگاری جدید به نام «اثبات صفر دانش» است که به حفظ امنیت اینترنت منجر خواهد شد. این مورد بیشتر در مورد بانکها و ارزهای دیجیتال که به حریم خصوصی دسترسی دارند موثر است. استفاده از بلوکهای زنجیره‌ای روشی است که در این مکانیزم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این روش تمامی تراکنشهای مالی بصورت ناشناس و البته با تایید هویت واقعی انجام خواهد شد.

9.بخت و اقبال ژنتیکی


دانشمندان قادر به استفاده از داده های مطالعات ژنتیک هستند که بر اساس دی ان ای پیش بینی های لازم در مورد سلامتی را انجام می‌دهند.

10.جهش کوانتومی ماده


آی بی ام موفق به شبیه سازی ساختار الکترونیکی یک مولکول کوچک با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی هفت کوبیت شده است. درک مولکول ها به گونه ای دقیق می تواند محققان را به طراحی داروهای موثر و مناسب برای تولید و توزیع انرژی قادر سازد.


مقاله جالب " ۱۳ روش برای بالا بردن انرژی در محیط کار " را نیز مطالعه کنید.درباره این مطلب نظری دارید؟