جستجو

برآنیم با اندیشه ای نو متفاوت باشیم

طراحی دفتر کار کوچک

طراحی داخلی محیط کار یا دفتر کار، اهمیت زیادی دارد. این در حالی است که با وجود وحدودیت فضا و چیدمان، طراحی داخلی در محیط کارهای کوچک با سختی بیشتری همراه است. به همین دلیل باید به برخی تکنیک‎ها و اصول تسلط داشت تا به بهترین شکل ممکن فضای مناسبی را برای کارکنان ایجاد نمود. در زیر به مهمترین اصول طراحی می‎پردازیم که توجه به آنها می‎تواند مدیران را در افزایش بهره وری نیروی انسانی شرکت‎هایی با محدودیت فضا یاری دهد.

1- توجه به رنگ در محیط کار و دفتر کار
رنگ‎های تیره برای محیطهای کوچک کاری مناسب نیستند، زیرا این نوع رنگ‎ها موجب کوچک شدن فضا و اصطلاحا بسته شدن می‎شوند. دیوار به عنوان فاکتور مهمی است که در بزرگ یا کوچک دیده شدن محیط کار تاثیر بسزایی دارد. بنابراین بهتر است از رنگ‎های روشن از قبیل لیمویی، سفید، کرم، بژ و حتی ترکیب این طیف رنگی استفاده شود. از سوی دیگر رنگ وسایلی که در میحط کار استفاده می‎شوند مانند میزهای اداری ، میز مدیریت و حتی پارتیشن های جدا کننده باید به گونه ای باشند که کوچکتر از آنچه هستند دیده شوند. به عبارت دیگر بهتر است رنگ وسایل از نوع تیره باشند تا کوچکتر به نظر برسند اما رنگ دیوار، سقف و کفپوش‎های محیط کار از رنگ‎های روشن استفاده شود. این تضاد رنگ می‎تواند محیط کار را زیباتر جلوه دهد.


2- توجه ویژه به چیدمان مبلمان در محیط کار
زمانی که محیط و فضای کار کوچک است، باید تا حد امکان در استفاده از فضا صرفه جویی نمود. میزها باید به گونه طراحی شوند که در عین کارایی، کمترین فضا را اشغال نمایند. در زمان ساخت و سفارش میزها، تعبیه نمودن کشو برای آنها ضرورت دارد. همچنین بهتر است به جای پهنا، به بلندای میز توجه کرد. ارتفاع زیاد میزها فضای بیشتری برای ساخت کشو ایجاد می‎کند و در عین حال فضای کمتری را به خود اختصاص می‎دهد. در زمان چیدمان نیز بهتر است میزها در گوشه ای از اتاق گذاشته شوند تا بتوان از پشت و زیر میز به خوبی استفاده کرد. البته نباید زیر میز را بیش از اندازه شلوغ کرد زیرا زیبایی و تمیزی اتاق را از بین می‎برد. مبلمان اداری باید در تعداد اندک سفارش داده شوند.


3- دقت در نورپردازی و تامین نور استاندارد
نورها باید به گونه ای تنظیم شوند که محیط را بیشتر از آنچه هست، نشان دهند. زمانی که بتوان از نورها طرح سه بعدی ایجاد کرد، علاوه بر زیبایی، اتاق و محیط کار بزرگتر جلوه می‎کند. بهتر از نورهای مخفی استفاده شود. چراغهای‎هالوژنی که در سقف تعبیه می‎شوند برای محیط‎های کوچک مناسب هستند. به هر میزان کمتر از چراغهای روشنایی از قبیل چراغ مطالعه استفاده شود، محیط و فضای بازتری خواهیم داشت، همچنین استفاده مناسب در رنگبندی نور و شدت نور نیز تاثیر زیادی در این امر دارد.
 

دفتر کار

 
4- نظم و ترتیب وسایل محیط کار
سازماندهی محیط کار کوچک، تاثیر زیادی بر ایجاد یک طراحی زیبا و در نتیجه بزرگتر دیده شدن آن دارد. کنار گذاشتن وسایل اضافه ای که کارایی آن ضرورتی ندارد، یکی از الزامات طراحی در این نوع محیط‎ها می‎باشد. وسایل باید در سایز کوچک خریداری شوند تا فضای کمتری را اشغال کنند. همچنین دقت در رنگبندی وسایل نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.


5- استفاده بهینه از دیوار
دیوارها در عین اینکه می‎توانند در نمای فضا تاثیرگذار باشند، استفاده‎های دیگری از قبیل قفسه کتاب نیز دارند. در هنگام طراحی ساختمان می‎توان به ساخت و طراحی کمدهای دیواری توجه کرد.


6- استفاده از انواع پارتیشن‎های اداری
مطمئنادر محیط‎های کاری، نیازمند فضاهایی مجزا برای هر یک از کارکنان خواهیم بود. ساخت دیوار علاوه بر این که از میزان فضا می‎کاهد، اتاقهایی با وسعت بسیار محدود ایجاد می‎کند که نمی توان در آنها هیچ کاری را انجام داد و گاهی با اعتراض کارکنان مواجهه می‎شویم. در چنین شرایطی استفاده از پارتیشن‎های اداری بهترین گزینه برای تقسیم بندی فضا خواهند بود. پارتیشن های اداری به صورت کلی به دو دسته پارتیشن تکجداره و پارتیشن دوجداره تقسیم میشوند که بر اساس نیاز و بودجه خود می توانید از آنها استفاده نمایید.


درباره این مطلب نظری دارید؟